Útulok Bratislava Výchovné centrum Linka proti krutosti Prispejte
Aktuálna jazyková verzia: Slovensky

ÚTULOK

02/16 187

 

utulok@slobodazvierat.sk

ČÍSLO ÚČTU

Predčíslie: 19

Č. účtu: 2023636/6500

IBAN: SK26 6500 0000 1900 0202 3636

Novinky

E-SHOP

Potešte darčekom od nás svojich najbližších!

Choď do E-SHOPU

 

DARUJTE 2% Z DANE, POTREBUJEME VAŠU POMOC.

Vyplnte formulár na tejto stránke a zašleme Vám "Vyhlásenie o darovaní 2% z dane" na email.
Ďakujeme

Skutočná vojna? - Pár odpovedí na Vaše podnety

Vážení priatelia zvierat,

radi by sme uviedli na správnu mieru situáciu s p. Janou Hospodárovou a Slobodou zvierat, ktorá bola spustená dňa 24. júna 2011 článkom v „Plus 7 dní“.

Dňa 27. júna 2011 reagovala Sloboda zvierat na dezinformácie tlačovou správou a od 28. júna 2011 sme vám dali možnosť pýtať sa reagovať na web stránke a prostredníctvom facebooku.

Naše odpovede nájdete práve na tejto stranke o pár riadkov nižšie.

Prečo sme sa nezúčastnili priamej konfrontácie v relácii TV Markíza z 13. júla 2011?
Ešte v rovnaký deň sme poskytli TASR oficiálne vyhlásenie, ktoré si môžete prečítať aj tu.

Za všetky podnety a pripomienky Vám ďakujeme.
Vaše rady k pozitívnym zmenám zavedieme v našom útulku čo najskôr.

Pavla Dugovičová
predsedkyňa Slobody zvieratOdpovede - 18. 7. 20111. otázka:

Viacerí sa nás pýtate, prečo a z akého dôvodu sme sa nezúčastnili priamej komfrontácie v TV Markíza.

Naše vyjadrenie k tejto kauze je na webe pod názvom REFLEXIE na REFLEX.
2. otázka:

Píšete nám, že TV Markíza stiahla svoje komentáre v rámci diskusie ohľadom REFLEXU?

Od prvej chvíle, čo začala táto klamlivá kampaň proti našej organizácii, sme zriadili tento spôsob komunikácie, v ktorom sa možete vyjadriť. Veľmi si vážime Vaše pripomienky a rady. Všetky komentáre sú zverejňované v poradí, v akom k nám prišli. Žiadne sme nezmazali ani neupravovali napriek tomu, že sú niektoré dosť neobjektívne a nezakladajú sa na skúsenosti pisateľa. My sme našu diskusiu zachovali! Takže kto sa boji skutočnej pravdy?3. otázka:

Pýtate sa nás, ako je to z našej strany s kupčením so zvieratami? Že sa im nesnažíme pomáhať, ale len sledujeme svoj prospech?

Že to nie je pravda, dočítate sa v obšírnom vysvetlení o našej spolupráci s nemeckou organizáciou „Retriever it Not“, ktoré nájdete tu (v odpovedi číslo 2 z dňa 29. 6. 2011).

Chcete vedieť a vidieť, aké psíky zachraňujeme? Prečítajte si na „Liberty for dogs“!
A pozrite sa na tieto slovenské psy!
Odpovede - 8. 7. 20111. otázka:

Keď nám zomrel psik, odniesli sme do Slobody zvierat kopec vecí, ktoré po ňom zostali. Keďže tam chodím venčiť, príde mi divné, že som napríklad darované vodítka na žiadnom psovi nevidela. Nechcem nikoho obvinovat, ale dá sa s tým nieco urobit? Napríklad registrovať dary?

V prvom rade ďakujeme za dar pre útulok. Materiálna výpomoc je pre beh nášho veľkého útulku nevyhnutná a naplno využitá. Elektronickú registráciu materiálnych darov sme doposiaľ neriešili, vzhľadom na časovú vyťaženosť zamestnancov. Prácou dispečera je okrem preberania darov pre naše zvieratká aj registrácia a vedenie evidencie stratených, týraných, nájdených a adoptovaných zvierat. Ak by ste však mali záujem o dobrovoľníctvo tohto druhu, radi Vás uvítame.
2. otázka:

Keď som bola u Vás viackrát odovzdať krmivo, mala som pocit, ze Vašich pracovnikov to vôbec nezaujíma. Dokonca mi nikto nechcel prísť otvoriť, hoci sedeli hneď za bránou. Nakoniec mi otvorili „venčiari“. Moj dojem bol, že ich to vlastne ani nezaujíma.

Vaša skúsenosť nás mrzí. Budeme ju riešiť konkrétnymi opatreniami. Na druhej strane nemožno vyčítať zamestnancom Slobody zvierat, že si v rámci voľnejšej chvíle odpočinú. Často začínajú pracovať skoro ráno a končia vo večerných hodinách. Ich práca je plná psychického stresu, ktorý z veľkej časti zaviňuje práve človek.3. otázka:

Vaša iniciatíva umiestňovať zvieratá z útulku do nových domovov sa mi zdá nedostatočná. „Pes v núdzi“ má na Facebooku vystavanú výbornú stratégiu. Chýbajú mi príbehy zvierat z útulku, niečo o ich povahe, hygienyckých návykoch, veku, zdravotnom stave...

Psíkovia v útulku sa nachádzajú na stránke Slobody zvierat. Je potrebné orientovať sa najmä sem. Po rokoch tvrdej a usilovnej práce sa nám podarilo vytvoriť dobré vzťahy v rámci adopcie psíkov do zahraničia, najmä do Nemecka a Rakúska, kde sme si istí, že idú do dobrých rúk. Na sociálnej sieti FB je vytvorený album po názvom „Nájdite sa“ so stručnejším popisom psíkov. Stále však preferujeme osobný a telefonický kontakt.
„Pes v núdzi“ je menšia organizácia zameraná výhradne na psíky. Sloboda zvierat má okrem starostlivosti o túlavé a týrané psíky a mačičky v kompetencii mnoho ďalších aktivít, ktoré ako milovník všetkých zvierat zaiste oceníte. Mrknite sa na našu stránku, FB a napíšte nám skutočný dojem a vaše inovatívne nápady.

Odpovede - 6. 7. 20111. otázka:

Viete ma informovať, kam zrazu zmizli všetky psíky z prípadu „Jasová“?

Tu môžete vidieť fotky psíkov z Jasovej. Môžete sami porovnať, ako žili a vyzerali, keď sme ich brali k nám do útulku, a ako im je teraz v novom domove.
2. otázka:

Asi pred 3 mesiacmi som písala e-mail, či môžem podporiť petíciu za zrušenie kožušinových fariem v Čechách. No nikto sa mi neunúval odpísať. Takže ešte raz sa pýtam: Dá sa to, aj keď bývam na Slovensku?

Petícia, ktorú máš na mysli, je pravdepodobne súčasťou veľkej kampane „Against the fur / Proti srsti“. Ide o aktuálnu kampaň českej Svobody zvířat, zameranú na chov kožušinových zvierat www.protisrsti.cz. S tvojou otázkou sa, prosím, obráť na kontakt, alebo priamo na info@protisrsti.cz .

Aktuálne kampane slovenskej Slobody zvierat spolu s petíciami nájdeš na našej stránke www.slobodazvierat.sk.

Tvoje nápady a naše plánované aktivity môžeme v pohode ďalej prebrať. Napíš nám na dobrovolnici.sz@gmail.com3. otázka:

Dobrý deň. Známi si bral psika z útulku a ten bol neskutočne zablšený! Takéto veci neriešite?

Prosím pre riešenie tejto situácie by bolo fajn napísať, o ktorého psíka išlo a v akom období si ho Vaši známi adoptovali. Takto si budeme vedieť vytvoriť konkrétnejšiu predstavu o tom, kde sa stala chyba a ako ju môžeme napraviť. Ďakujeme.4. otázka:

Ja by som sa chcela spýtať, kedy a za koľko sa u Vás dajú venčiť psíkovia. Mala by som záujem. Ďakujem.

Dominika Pocsova: Dobrý deň Dominika, venčenie psíkov v útulku na Poliankach prebieha každý deň medzi 12 a 18 hodinou. Pre venčenie je potrebný venciarsky preukaz, ktorý si zakúpite v stupnej hale na dispečingu za cenu 2 Eura. Príďte! Potešíte náš!

Odpovede - 1. 7. 20111. otázka:

Jana Hospodárová má pravdu. Vo Vašej organizácii sa strácajú peniaze, ktoré každý rok dostávate od štátu. Kam miznú?

Sanačná služba mestu je klasická verejná súťaž. O túto zákazku sa musíme uchádzať a keď ju získame, v zmluve s magistrátom sa k tejto sanačnej službe zaväzujeme. Veľa ľudí si myslí, že toto je hlavný zdroj našich príjmov, ale nie je to pravda. Je to príjem, ktorý pokrýva asi len tretinu našich nákladov. Práve v tejto súvislosti, a v poslednom čase je to čoraz markantnejšie, nás verejnosť vníma ako organizáciu, ktorá je súčasťou štátneho aparátu. Na jednej strane sme radi, že nás takto vnímajú, že tu máme svoje miesto, na druhej strane je potrebné vedieť, že napriek všetkému sme stále len súkromné občianske združenie – teda nie sme platení zo štátneho rozpočtu. Každú korunu, ktorú dostaneme pre zvieratá, si musíme doslova vydrankať!

Takže Sloboda zvierat je príspevková organizácia, ktorá nedostáva od štátu ani cent. To, že môžeme existovať v takej prevádzke, v akej fungujeme, že môžeme poskytovať útočisko, stravu a ošetrenie strateným, nechceným a týraným zvieratám je len vďaka príspevkom od ľudí, ktorým naša práca nie je ľahostajná. Peniaze, ktoré takto získame „sa strácajú“ práve na tento servis. Ako v každej inej podobnej organizácii, aj u nás je robený ročný audit, takže financie a ich použitie sú kontrolované. Viac informácií z tlače o našom financovaní.2. otázka:

Psi Na Poliankach v Bratislave sú v zarážajúcom stave a žijú v hrozných podmienkach. Ako je to možné?

Ako správne reagovala jedna pani na narážky a obvinenia podobného typu: útulok nie je hotel a zvieratá, žiaľ, nachádzame často v katastrofálnom stave. Zázraky sa za deň, ani za týždeň robiť nedajú.

Pes v zlej výživovej kondícii nie je naša vina. Nevieme zabrániť tomu, aby bol nájdený pes tak podvyživený. Čo ale viem je, že sa to nedá v krátkom čase napraviť. Nie preto, že by sme im nedopriali dostatok krmiva, ale musíme dbať na to, aby sme vyhladované zvieratá neohrozili na živote nadmernými dávkami.

My nie sme chovatelia týchto psov. V takomto stave k nám prichádzajú zvieratá z ulice, tie, ktoré sme našli priviazané v lese, vyhodené na smetiskách, v kontajneroch a z domácností, kde boli týrané. Pre veľkú časť týchto psov ich jediným kŕmením bol chlieb vo vode, šupy zo surových zemiakov, zeleniny... a často ani to. Nie je ojedinelé, že v stolici takéhoto psa nájdeme igelitové sáčky a potravinársku fóliu, ktorú pes zožral, lebo aspoň voňala po saláme, či klobáse.

Postupné vybudovanie si postavenia vo svorke má veľký význam pri pomalšom priberaní na váhe, ako aj – zdravotný stav, v akom sa k nám dostane, následná rekonvalescencia po chorobe, psychika zvieraťa, jeho začlenenie do prostredia plného cudzích pachov, neznámych ľudí... My nepoznáme zdravotnú históriu zvieraťa. Veľa psov nikdy vo svojom živote neboli odčervené, odblšené a liečené.

Pre zdravie našich zvierat je nesmierne dôležitý voľný a prirodzený pohyb mimo svojho chovného priestoru. Ten im môžeme dopriať len vďaka našim úžasným a obetavým venčiarom, ktorý sa k nám pravidelne vracajú.

Hygiena v chovných priestoroch sa vykonáva denne. Aj v piatok a vo sviatok! No psy sa vyšpinia, kedy majú potrebu. Preto je prirodzené, že sa nejaký exkrement objaví v koterci aj po hygiene. V našom útulku je v priemere 250 psov denne! Dopoludnia čistí ošetrovateľ chovné priestory, kŕmi, dopĺňa vodu a od dvanástej sa začína venčenie... neskôr zase dopĺňa stravu a vodu, venuje záujemcom o adopciu, zaraďuje do svorky nových jedincov, kontroluje chovanie zvierat... a tieto úkony sa opakujú celý deň.... a to všetko robia ošetrovatelia za každého počasia 365- dni v roku.

Odpovede - 29. 6. 20111. otázka:

Nie sú mi jasné vysoké poplatky, ktoré pýtate pri adopcii. Predsa v porovnaní s malými organizáciami, ktoré ledva prežijú, Vaša organizácia získava najviac darov a finančných prostriedkov. Ale o psíkov sa kvalitne starajú a nepýtajú toľko za adopciu.

Odpoveď:

Koľko a prečo platíte pri adopcii

Keďže zviera hneď po príchode do útulku dostane vstupný balíček úkonov a ošetrení, nemusia ich zvieratká podstúpiť s novým majiteľom. Do nového domova odchádzajú ošetrené, zbavené parazitov, zaočkované a začipované. Tieto úkony a starostlivosť sú zahrnuté v cene, ktorú za zvieratko zaplatíte a účtujú sa pri adopcii. Ide o reálne náklady, ktoré sú vynaložené na základné ošetrenie zvieraťa a ukladá ich zákon o veterinárnej starostlivosti. V porovnaní s bežnými cenami účtovanými vo veterinárnych ambulanciách ide o zlomkové ceny – my účtujeme len náklady za materiál. Treba si uvedomiť, že platením týchto poplatkov získame financie na záchranu ďaľšieho zvieratka. Ak by sme poplatky nežiadali od nových adopčných rodín, prišiel by deň, kedy by sa naše finančné možnosti vyčerpali.

Náklady na psa:

  • adopčný poplatok 15,- EUR
  • vakcinácia proti besnote 6 EUR
  • vakcinácia – ostatné 8 EUR
  • mikročip 10 EUR
  • hradený výjazd 20 EUR
  • sterilizácia/kastrácia 15 EUR2. otázka:

Cesta autom po hranice s Nemeckom trvá asi 5 hodín. Dostanú psy cestou napiť? Koľko stupňov je v kabíne, kde sú vezené? Ste si istí, že šofér nevystúpi a nenechá vo vnútri hodinu zatvorené? Budem úprimná – som dosť skeptická.

Odpoveď:

Sloboda zvierat sa pre organizáciu Retriever in Not. rozhodla práve kvôli ich profesionalite a dlhoročným skúsenostiam.

Na poli záchrany zvierat formou umiestňovania do náhradných rodín pracujú už 20 rokov a podarilo sa im ujať sa už tisícky psov (len zo Slovenska to bolo do dnes 700), ktoré by ináč nemali šancu.

Práve vďaka nim si slovenské psy, zväčša z chovných staníc, našli nový domov a začali nový život.
Prestarnuté, hendikepované alebo v zlom zdravotnom stave majú na Slovensku veľmi malé šance na umiestnenie do rodín. A útulky majú obmedzené kapacity. Navyše útulok nikdy nenahradí domácu starostlivosť, ktorú práve tieto zvieratá tak naliehavo potrebujú.

Transport je kontrolovaný od momentu naloženia zvieraťa do vozidla, je pod prísnou kontrolou Slovenskej veterinárnej správy, ako i všetkých tranzitných krajín.

Zvieratá majú povinné pravidelné prestávky. Systém TRACES umožňuje kontrolu prepravovaných zvierat v každom okamihu ich cesty. Transportné boxy sú vybavené napájačkami a cesty v lete sú uskutočňované počas noci v klimatizovanom vozidle.

Vozidlá sú vybavené navigačným systémom s monitorovaním jazdy a teda aj prestávok. Okamžite po príchode je zviera umiestnené do rodiny a má zabezpečenú veterinárnu starostlivosť.

O pobyte každého zvieraťa sa vedie denník, ktorý je na internete na stránke združenia s detailným popisom povahy psa, jeho správania a iných potrebných informácií pre jeho budúceho majiteľa.

Združenie kontroluje adoptívnych majiteľov a má aj právo adopciu psa odmietnuť.

K dispozícii Vám dávame aj stránka nášho partnera – nemeckej organizácie Retriever in Not.3. otázka:

Aj ja mám od Vás psa, a tiež nemám dobré spomienky a pocity od Vás.

Odpoveď:

Anna ďakujeme Ti za tvoju reakciu a najmä za tvoje rozhodnutie, vziať si psíka z útulku Slobody zvierat. Aby tvoje pripomienky padli na úrodnú pôdu, bolo by fajn povedať, čo konkrétne ti prekážalo pri návšteve nášho útulku. Tešíme sa na odpoveď.Ešte raz Vám ďakujeme za Vaše pripomienky. Čím bude viac ľudí, ktorým osud zvierat nie je ľahostajný, tým viac zvierat dokážeme zachrániť!


Na ďalšie z Vašich podnetom a komentárov, budem reagovať v následujúcich dňoch. Pokiaľ máte záujem reagovať ďalej, prosím vyplňte formulár tu.


V mene a spoločne pre zvieratá,

Pavla Dugovičová
predsedníčka Slobody zvierat