Útulok Bratislava Výchovné centrum Linka proti krutosti Prispejte
Aktuálna jazyková verzia: Slovensky

ÚTULOK

02/16 187

 

utulok@slobodazvierat.sk

ČÍSLO ÚČTU

Predčíslie: 19

Č. účtu: 2023636/6500

IBAN: SK26 6500 0000 1900 0202 3636

Novinky

E-SHOP

Potešte darčekom od nás svojich najbližších!

Choď do E-SHOPU

 

DARUJTE 2% Z DANE, POTREBUJEME VAŠU POMOC.

Vyplnte formulár na tejto stránke a zašleme Vám "Vyhlásenie o darovaní 2% z dane" na email.
Ďakujeme

Zvieratá nefajčia

Zastavme testovanie cigariet na zvieratách!

Zdravotní odborníci už desaťročia vedia, že fajčenie spôsobuje mnohé ochorenia a že testy na zvieratách sú chabé ukazovatele týchto problémov. Tabakové spoločnosti aj tak stále nariaďujú testy na zvieratách – nútia zvieratá fajčiť – aj keď existuje mnoho efektívnejších alternatív. Ľudia sa sami rozhodujú fajčiť, zvieratá nie.

 

Podporte petíciu organizácie PETA (People for Ethical Treatment of Animals – Ľudia pre etické zaobchádzanie so zvieratami), pridajte svoj hlas a povedzte, že zvieratá nefajčia!

Testy

Kvôli testovaniu rôznych prídavných látok, ako napríklad med, cukor, melasa, slivková šťava, limetkový olej, čokoláda, kakao alebo káva, výskumníci na čele s Philipom Morrisom umiestnili tisíce potkanov do úzkych nádobiek, kde im vpúšťali cigaretový dym cez nos priamo do dýchacích ciest. Tieto testy trvali denne šeť hodín po dobu troch mesiacov. Potkany boli potom zabité a vypitvané, aby sa zistilo ako tento experiment zničil ich vnútorné orgány.

 

Aby sa zistilo, do akej miery je škodlivé používanie kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy na ochutenie cigariet, laboranti natreli cigaretový decht na pokožku viac ako tisícim myšiam a potkanom. Tieto zvieratá boli potom nútené vdychovať cigaretový dym. Mnoho z nich umrelo už počas experimentu, iným sa vytvorili na koži nádory, alebo sa im postupne zošúpala pokožka. Zvieratá, ktoré prežili boli usmrtené a vypitvané.

Prečo nefungujú?

Rôzne živočíšne druhy majú rôzne reakcie na toxíny a zvieratá v laboratóriach nie sú vystavené cigaretovému dymu takým spôsobom, ako ľudskí fajčiari.

 

Spojenie medzi fajčením tabaku a rakovinou pľúc bolo po dlhé roky skryté, lebo testy na zvieratách ho nedokázali odhaliť. Dnes už všetci vieme, že cigarety sú škodlivé a spôsobujú nespočetné množstvo zdravotných problémov. Preto je takáto primitívna forma testovania nezmyselná a neadekvátna.

Alternatívy

Výrobcovia môžu efektívne využiť in vitro (skúmavkovú) technológiu testovania. Je to metóda založená na skúmaní ľudského tela, ako aj jeho buniek. Používa sa tu už existujúci súbor poznatkov z epidemiologických a klinických štúdií o zdravotných rizikách spojených s fajčením.

 

Žiadny z týchto krutých experimentov nie je potrebný, a ani by nemal byť legálny. V Nemecku, Belgicku, Veľkej Británií a niekoľkých ďaľších krajinách (vrátane Slovenska), bolo testovanie tabakových produktov a ingrediencií zakázané.

 

Nemeckí laboranti vyvinuli in vitro metódu, pri ktorej sa používa ľudské plúcne tkanivo, na ktorom sa testujú tabakové výrobky. V niektorých krajinách sa ale bohužial stále namiesto takejto spoľahlivej a vyspelej metódy stále vykonávajú kruté a nedôveryhodné testy na zvieratách.

Obete

Myši, potkany, morčatá, králiky, holuby, mačky, psy, primáty. Všetky sa stávajú obeťami testovania tabakových produktov na zvieratách.

 

Najčastejšie sa obeťami testovania stávajú myši a potkany, ktoré dokocna nespadajú ani pod ocharnu Animal Welfare Act-u (jediný federálny zákon na ochranu zvierat, ktorý zabezpečuje aspoň minimálne, ale aj tak nedostačujúce podmienky pre život zvierat). Počet obetí snáď ani netreba spomínať. Smutné na tom je, že neexistuje test na myšiach a potkanoch, nezáleží na tom aký krutý, zdĺhavý a zbytočný je, ktorý by bol nelegálny.

 

Myši a potkany sú vysoko inteligentná cicavce, ktoré cítia bolesť, strach, samotu, ale aj radosť, tak ako my. Medzi sebou si vytvárajú emocionálne väzby a vzťahy, milujú svoje rodiny a ľahko sa naviažu dokonca aj na ľudského opatrovateľa.

Časová os

Titulná fotka na stiahnutie