Netestované na zvieratách

POMÔŽ ZAKÁZAŤ TESTOVANIE NA ZVIERATÁCH V EÚ!


Podpor Európsku občiansku iniciatívu Save Cruelty Free Cosmetics – Commit to a Europe without animal testing
, ktorou vyzývame Európsku komisiu, aby

💟 zachovala a posilnila súčasný zákaz testovania kozmetických výrobkov a ich zložiek na zvieratách;

💟 zmenila Nariadenie EÚ o chemických látkach tak, aby zabezpečila ochranu ľudského zdravia, životného prostredia a zvierat bez pridania nových požiadaviek na testovanie na zvieratách;

💟 pripravila konkrétny plán na postupné ukončenie všetkých testov na     zvieratách, vrátane podpory vedeckých postupov bez použitia zvierat.

PODPÍŠ PETÍCIU TU.

ĎAKUJEME! Táto európska iniciatíva občanov sa skončila 31.8. 2022 a získala viac ako 1,2 milióna overených podpisov občanov a občianok EÚ. Organizátori predstavili naše požiadavky Európskej komisii a následne Parlamentu. Teraz musí Komisia rozhodnúť, či vôľu verejnosti vypočuje a pripraví potrebnú legislatívu. Viac v tlačovej správe.

 

Čo ukázal prieskum FOCUS?

Každý rok sa v EÚ na vedu, výskum a testovanie liečiv, čistiacich prostriedkov či kozmetiky použije 10 miliónov zvierat vrátane psov, mačiek, králikov, prasiat či primátov, napriek tomu, že jestvujú overené postupy bez zvierat.

V novembri 2021 sme sa prostredníctvom agentúry FOCUS opýtali obyvateľov Slovenska, či súhlasia alebo nesúhlasia so zákazom testovania na zvieratách.

Reprezentatívny prieskum ukázal, že zákaz podporuje 70,7% Slovákov a Sloveniek. S zákazom rozhodne súhlasí 41,1% a skôr súhlasí 29,6%.

DETAILY PRIESKUMU TU.

Zmene je naklonená nie len verejná mienka ale aj napredujúce vedecké poznanie. Chýba už len vôľa politikov, prijať potrebnú legislatívu.

PODPÍŠ a zdieľaj petíciu ZA KONIEC TESTOV NA ZVIERATÁCH!

Legislatíva

Od marca 2009 platí v Európske Únií tzv. Testing ban – zákaz testovana hotových kozmetických produktov aj jednotlivých zložiek na zvieratách.

Od marca 2013 platí v EÚ tzv. Marketing ban – zákaz predaja produktov, ktoré boli testované na zvieratách.

Problém sa však týmito krokmi nevyriešil. Zákon má niekoľko nedostatkov, ktoré naďalej umožňujú testovanie kozmetických zložiek aj produktov na zvieratách.

  • EÚ nemá dosah na to, akým spôsobom spoločnosti testujú svoje produkty v iných krajinách. Spoločnosti síce nemôžu použiť dáta z pokusov na zvieratách na preukázanie bezpečnosti produktu, môžu však robiť pokusy za inými účelmi.
  • Ak má zložka okrem kozmetiky využitie aj v inom priemysle (farmaceutickom, potravinárskom, výroba čistiacich prostriedkov, farieb…), alebo ide o ekotoxikologický test či test bezpečnosti pri práci, môže byť táto zložka otestovaná na zvieratách a následne využitá v kozmetike.
  • Dodržiavanie zákazu je v kompetencii jednotlivých členských štátov. Existuje dôvodná obava, že nie každý členský štát má dostatok finančných prostriedkov a odborných znalostí na jeho dodržiavanie.
  • Spoločnosti, ktoré ponúkajú svoje produkty v Číne podporujú testovanie na zvieratách. Čínska vláda totiž vyžaduje otestovanie každého importovaného produktu v miestnych laboratóriách, kde sa produkty testujú hlavne na zvieratách.
  • Čistiace prostriedky a produkty do domácnosti sa v EÚ stále bežne testujú na zvieratách napriek tomu, že existujú humánne alternatívy.

Certifikácia netestovaných produktov

Keďže dodržiavanie zákazu testovania kozmetiky na zvieratách v Európe je neisté, kupovať produkty od certifikovaných spoločností (certifikát HCS a HHPS), ktoré sa zaviazali dodržiavať prísne pravidlá a podliehajú pravidelným kontrolám má stále zmysel. Tieto produkty sú označené logom skákajúceho zajka (Leaping Bunny). Prejsť na zoznam humánnych spoločností.

Existujú aj iné certifikáty ktoré deklarujú, že produkt ani jeho zložky neboli testované na zvieratách. Ani jeden z nich však nie je v zmysle netestovania na zvieratách považovaný za tak dôveryhodný, ako certifikát HCS/HHPS. Patria medzi ne napríklad certifikáty BDIH (Bundesverband der Industrie- und Handelsunternehmen), CPK (Certifikovaná Přírodní Kosmetika), Cruelty Free, Eco Bio Cosmetics, Eco Garantie, Natural products association a Organic Soil Association. Týmito a mnohými ďaľšími certifikátmi disponujú hlavne spoločnosti zamerané na prírodnú kozmetiku.

Za zmienku stojí aj certifikát Vegan, ktorý vydáva The Vegan Society. Ten sa vzťahuje vždy len na konkrétny produkt, nie na celý sortiment danej spoločnosti a zaručuje v prvom rade to, že produkt neobsahuje žiadne živočíšne zložky, vedľajšie produkty živočíšnej výroby a GMO živočíšneho pôvodu. Produkty ani ich zložky by nemali byť testované na zvieratách.

Mnohé spoločnosti deklarujú, že svoje produkty na zvieratách netestujú, no nedisponujú certifikátom, ktorý by to potvrdil. V takomto prípade je to skôr otázka dôvery. Ak ide o malú, lokálnu spoločnosť ktorá vyrába len prírodné produkty s jednoduchým zložením (často obsahujú hlavne zložky rastlinného pôvodu, ktoré sú už dlho považované za bezpečné), je možné že naozaj svoje produkty na zvieratách netestuje. Jedinou nespochybniteľnou zárukou však naďalej ostáva certifikát HCS/HHPS s logom skákajúceho zajka.

Zoznam humánnych spoločností

Zoznam spoločností, ktoré preukázateľne netestujú svoje produkty na zvieratách a sú označené logom Leaping Bunny (skákajúci zajko) a teda sú držiteľmi medzinárodne uznávaného certifikátu HCS (Humane Cosmetics Standard) alebo HHPS (Humane Household Products Standard).

Otvoriť infografiku

Ako zistím, či má spoločnosť HCS/HHPS certifikát?

Jednoducho napíšte názov spoločnosti do vyhľadávača na stránke organizácie Cruelty Free International alebo Leaping Bunny Program. Ak ju nenájdete ani v jednom z nich, neexistuje záruka, že daná spoločnosť netestuje svoje produkty alebo ich zložky na zvieratách. Na týchto stránkach sú uvedené len spoločnosti, ktoré spĺňajú najprísnejšie podmienky, podliehajú pravidelným kontrolám a zaručene netestujú na zvieratách. Zároveň na nich nájdete kompletné zoznamy značiek netestovanej kozmetiky a čistiacich prostriedkov.

Leták

Za vytvorenie letáku ďakujeme Andrei Strouhalovej.