Útulok

Každoročne zachráni Sloboda zvierat viac ako 2500 zvierat. Napriek tomu, že dvom tisíckam sa nakoniec podarí opäť nájsť domov, väčšina zo zvierat strávi niekoľko týždňov či mesiacov v útulku. Ako vlastne útulok funguje? Čo v ňom zvieratá dostávajú a ako im možno pomôcť? A čo urobiť, ak chcete zvieratko adoptovať?

V súlade s protipandemickými opatreniami je útulok od 1. januára 2021 pre verejnosť zatvorený. Venčenie momentálne nie je možné. 

Odchyty zabehnutých a túlavých zvierat v Bratislave naďalej realizujeme v spolupráci s mestskou políciou. Hlásiť ich treba, ako vždy, na čísle 159.

V prípade záujmu o adopciu nás prosím kontaktujte e-mailom na utulok@slobodazvierat.sk.

Opatrenia sú náročné rovnako aj pre nás, preto v tejto chvíli prosíme o finančnú podporu na kúpu krmiva pre naše zvieratá. Ako na to sa dozviete v sekcii “PODPORTE NÁS“. O ďalších možnostiach pomoci budeme priebežne informovať. Ďakujeme za pochopenie a podporu aj v tomto náročnom období.

Vitajte v útulku

Každoročne zachráni Sloboda zvierat viac ako 2500 zvierat. Napriek tomu, že dvom tisíckam sa nakoniec podarí opäť nájsť domov, väčšina zo zvierat strávi niekoľko týždňov či mesiacov v útulku. Ako vlastne útulok funguje? Čo v ňom zvieratá dostávajú a ako im možno pomôcť? A čo urobiť, ak chcete zvieratko adoptovať?

Zvieratá sa do útulku Slobody zvierat dostanú najčastejšie po ohlásení ľudí.

Voláte na linku mestskej polície na čísle 159, to znamená, že oznámenia neadresujete priamo nám. Mestská polícia bezprostredne kontaktuje dispečing Slobody zvierat, ktorá zabezpečí odchyt túlavého alebo uhynutého zvieraťa. Hlavné mesto o tejto činnosti informuje na svojom webe. Po zavolaní na číslo 159 nahlásia obyvatelia údaje priamo do ich systému.

Sloboda zvierat má s hlavným mestom zmluvu o poskytovaní služieb v oblasti veterinárnej asanácie túlavých alebo uhynutých zvierat.

Pozrite si galériu nášho útulku.

O útulku

Po príchode do útulku vyšetrí každé zviera náš veterinár a ponechá ho niekoľko dní v karanténe na pozorovaní. Zranené zviera ošetrí, chorým je poskytnutá potrebná liečba, v prípade týraných zvierat, či zvierat po úraze, zabezpečujeme s partnerskými veterinárnymi zariadeniami operáciu a následné liečenie.

Zdravý psík môže ísť do výbehov medzi ostatných. Ešte predtým však absolvuje očkovanie proti psím chorobám, čipovanie, aby bol natrvalo označený, zbavíme ho vonkajších i vnútorných parazitov a podstúpi sterilizáciu alebo kastráciu.

Finančné náklady na starostlivosť o jedno zvieratko zoodpovedajú sume približne 60 až 70 eur. Táto suma sa však v prípade vážnych zranení zvierat, môže vyšplhať až na niekoľko stoviek eur. Preto je vaša pomoc nevyhnutná. Viac fotografií z vnútorných priestorov útulku nájdete tu.

O adopcii

 

O adopcii zvieratka v pokoji porozmýšľajte. Uistite sa, či mu dokážete venovať dostatok starostlivosti aj o niekoľko rokov. Fotky a základné informácie o všetkých zvieratkách, ktoré práve hľadajú nový domov nájdete tu. Pozor! Nový domov hľadajú aj mačky, zajačiky či morčatá…

Najlepším spôsobom ako sa so psíkom lepšie spoznať je venčenie. Takto zistíte, akú má povahu a či sa k sebe hodíte. Porozprávajte sa v útulku s ošetrovateľom o povahe psíka, s veterinárom o jeho zdraví a s dispečerom o zabezpečení zvieratka proti strate. Ak ešte váhate, môžete sa dohodnúť, že si psíka vezmete na skúšku domov na tzv. dlhé venčenie, ktoré trvá po dobu 14 dní.  

 Ak sa rozhodnete adoptovať, prineste si vlastný obojok, vodítko alebo prepravku a po vyplnení formulárov a zaplatení poplatkov môže psík odísť domov spolu s vami. Majte prosím na pamäti, že prevziať zvieratko si môže len osoba nad 18 rokov s platným občianskym preukazom. Do nového domova odchádzajú zvieratá ošetrené, zaočkované a začípované. Tieto úkony a starostlivosť sú zahrnuté v cene adopčného poplatku.

Venčenie

 

Naše psíky sú vďačné za každú prechádzku a pohladenie. Na to aby ste mohli u nás venčiť, je potrebné zriadiť si venčiarsky preukaz. Za jednorázový poplatok v hodnote 5€ Vám ho radi vystavíme na dispečingu útulku. Vodítka máme k dispozícií. Príďte oblečení pohodlne, skôr športovo a vo veciach, ktoré znesú trochu špiny, pretože psíky môžu byť od blata z výbehov alebo z prechádzky po lese. Ak nemáte 18 rokov, treba si priniesť písomný súhlas od rodiča, aj s jeho podpisom.

PÍSOMNÝ SÚHLAS KU STIAHNUTIU

Venčíme od 12:00-16:00 hod. Venčiť môžete prísť v ktorýkoľvek deň v týždni. Mimo týchto hodín sa v útulku čistia jeho priestory a kŕmia zvieratá. Náš útulok sa nachádza v Bratislave na Poliankach, Pod brehmi 1/A.

Pravidlá venčenia

1, Venčiť sa smie len vyhradenom čase. Venčenie prebieha od 12:00 do 16:00 hod. Psa treba vrátiť do útulku včas. Je to pre jeho dobro.

2, Noste si so sebou za každým svoj venčiarsky preukaz a pred venčením ho ukážte ošetrovateľom.

3, informujte sa u ošetrovateľa o povahe psa. Nechajte psa, aby si Vás oňuchal a zoznámil sa s Vami. Berte do úvahy, že môže ísť o týrané zviera. Môže byť plaché a na základe zlých skúseností s ľuďmi nedôverčivé. Vyberajte si takého psa, ktorého dokážete zvládnuť na základe jeho veľkosti a povahy. Dbajte na rady zamestnancov Slobody zvierat.

4, Psa treba mať pod kontrolou, nemôžete ho púšťať na voľno. Treba zabrániť tomu, aby sa psy z iných výbehov k sebe priblížili, mohli by sa nepekne pohrýzť. Ak venčíte ako skupinka, treba si vziať psov z toho istého výbehu.

5, Psa smie vyberať a vrátiť späť do koterca jedine ošetrovateľ.

6, Akékoľvek zmeny v správaní, v zdravotnom stave zvieraťa alebo vzniknutom zranení, bezodkladne hláste ošetrovateľom.

7, Zbierajte po psoch výkaly. Vrecká sú vám k dispozícii v areáli útulku.

8, Berte ohľad na ľudí pohybujúcich sa v lese (turistov, bežčov ai.).

9, Prehnaný výcvik a trestanie psa je absolútne neprípustné. Prispôsobte sa jeho individuálnym potrebám: tempo a chuť skúmať svoje okolie.