Koniec doby klietkovej

VYZVI EURÓPSKY PARLAMENT, ABY PODPORIL KONIEC KLIETOK OD ROKU 2027!

 

 

Výzvu 1,4 miliónov občanov EÚ Koniec doby klietkovej podporil v máji poľnohospodársky výbor Európskeho parlamentu a vo svojom uznesení vyzval Európsku komisiu, aby pripravila legislatívu, ktorá:

  • ukončí používanie klietok v chove zvierat od roku 2027 (revízia Smernice 98/95/EC a príprava legislatívy pre farmové králiky)
  • podporí farmárov pri prechode na neklietkové systémy
  • zabezpečí, aby sa do EÚ dovážali len neklietkové vajcia, mliečne výrobky a mäso.

O uznesení bude už o pár dní hlasovať plénum EP.
Vyzvite europoslancov, aby podporili Koniec doby klietkovej!

 

Po vyplnení a odoslaní e-formuláru sa list vo Vašom mene odošle slovenským poslancom a poslankyniam EP, ktorí našu iniciatívu ešte nepodporili (Lucia Ďuriš Nicholsonová, Ivan Štefanec, Eugen Jurzyca, Miriam Lexmann, Miroslav Číž, Peter Pollák, Vladimír Bilčík).

Ďakujeme!

15. apríla vystúpime v Európskom parlamente. VYZVI S NAMI POSLANCOV na Koniec doby klietkovej!

 

ZVIERATÁ V KLIETKACH TERAZ POTREBUJÚ VÁŠ HLAS

Vyzvite Európsky parlament, aby sa postavil proti klietkam. 15. apríla 2021 máme jedinečnú šancu na verejnom vypočutí v Európskom parlamente predstaviť európsku občiansku iniciatívu Koniec doby klietkovej.  

Vystúpime so silnými argumentmi proti používaniu klietok pre hospodárske zvieratá a nahlas prehovoríme za všetky väznené zvieratá. Vyzvite s nami europoslancov, aby sa k nám pridali a postavili sa proti tejto krutosti!

Prečo je váš hlas dôležitý?

Európsky parlament čelí tlakom priemyselnej agrárnej lobby, ktorá sa snaží vzbudiť obavy a pochybnosti o alternatívach ku klietkovým chovom. A zatiaľ milióny sliepok, prasníc, teliat, kačíc, husí, králikov a prepelíc ďalej zbytočne trpia v zastaraných systémoch. Len s vami sa nám podarí presvedčiť europoslancov a europoslankyne, že budúcnosť Európy je bez klietok!

Koniec doby klietkovej žiadajú aj vedci a  potravinárske spoločnosti. Zákaz klietkových chovov žiada nie len 1,4 milióna občanov EÚ, ale i viac ako 140 uznávaných vedcov na čele s Dr. Jane Goodall a popredné potravinárske spoločnosti. Europoslanci a europoslankyne preto nemôžu odvracať zrak.

Pridajte sa teraz, je to jednoduché!

Vyplňte e-formulár, odošlite a váš e-mail s výzvou sa automaticky pošle priamo týmto kľúčovým poslancom a poslankyniam EP:

1. Miroslav Číž
2. Michal Šimečka
3. Norbert Lins
4. Dolors Montserrat
5. Martin Hlaváček
6. Juan Ignacio Zoido Álvarez
7. Herbert Dorfmann
8. Paolo De Castro
9. Ulrike Müller
10. Zbigniew Kuźmiuk

Petíciu nájdete TU.

Listom poslancov vyzývame, aby 15. apríla v Európskom parlamente odmietli klietky v chovoch hospodárskych zvierat v EÚ a podporili najväčšiu systémovú zmenu pre hospodárske zvieratá v dejinách!

Celé znenie vášho listu poslancom EP, tu.

Prečo ukončiť chov v klietkach?

Každá generácia sa musí rozhodnúť, aké nespravodlivosti a krutosti už nebude viac tolerovať. Táto generácia by mala ukončiť DOBU KLIETKOVÚ! Je čas rozhodnúť sa.

Zo všetkých hrozných pomôcok používaných pre obmedzovanie zvierat, je klietka jednou z najhorších. Odmietame takú častú a chabú výhovorku, že pri výrobe potravín je chov v klietkach nutné zlo. Existujú alternatívy!

Klietky sú skľučujúcim obrazom našej spoločnosti…

Klietky väznia a obmedzujú; zabraňujú mnohým prirodzeným inštinktom a potrebám zvierat, držia zvieratá v izolácii (individuálne klietky) alebo natlačené na malom priestore (skupinové klietky). Prostredie klietok je chudobné, zväčša holé bez akéhokoľvek obohatenia na zamestnanie zvierat či pohodlný odpočinok, poskytujú minimum priestoru a znemožňujú pohyb. Mnohé sú navrhnuté tak, že neumožňujú zvieratám ani len zmeniť polohu či otočiť sa.Pletivové dno (aby mohli prepadať výkaly) spôsobuje zvieratám poranenia nôh. Výsledkom chovu v klietkach sú vážne zdravotné problémy a nepohoda.

Napriek očividným nedostatkom tohto spôsobu chovu je v Európe každoročne v klietkach väznených viac ako 700 miliónov hospodárskych zvierat.

 

Európska iniciatíva občanov End the Cage Age!

170 organizácií na ochranu zvierat na čele s Compassion in World Farming sa spojilo, aby sme spoločne navždy zakázali chov v klietkach pre všetky hospodárske zvieratá v EÚ: nosnice, prepeličky, husi a kačice na foie gras, králiky, prasnice a teliatka!

Od 11.9. 2018 do 11.9.2019 petícia získala 1,4 milióna overených podpisov občanov a stala sa prvou úspešnou európskou iniciatívou občanov v oblasti ochrany hospodárskych zvierat.

V októbri 2020 sme EIO odovzdali Európskej komisii. Tá teraz musí pripraviť oficiálnu odpoveď. Veríme, že ňou bude nová legislatíva, ktorá kruté klietky v EÚ zakáže.

Naše požiadavky podporujú aj vedci a svetové potravinárske spoločnosti!

 

Kto všetko trpí v klietkach?

Škála zvierat chovaných v klietkach je širšia, než by sa väčšina z nás nazdala. Nosnice (v súčasnosti už v “obohatených klietkach„), ošípané (v klietkach pre gravidné prasnice a v pôrodných klietkach), kačice a husi (na pečeň foie gras), prepelice, králiky… Všetky tieto zvieratá sú chované v klietkach intenzívnych veľkochovov v EÚ.

Ako sme pomohli králikom?

Prvá vlna našej kampane sa týkala králikov, pretože na farmách v EÚ sa ich každoročne dochová viac než všetkých ošípaných a kráv dohromady – viac ako 300 miliónov! Až 99 % žije v klietkach!

Počas leta 2014 navštívil investigatívny tím Compassion in World Farming 16 veľkochovov králikov v Taliansku , Grécku , Českej republike , Poľsku a na Cypre. Členovia tímu dúfali, že utrpenie, ktoré odhalili na niekoľkých zajačích farmách ešte v roku 2012, bolo skôr výnimkou. Ukázalo sa však, že otrasné podmienky, úplne holé prostredie, v ktorom sa darí chorobám, a následné rutinné podávanie antibiotík, aby zvieratá vôbec prežili, sú bežné, napriek tomu, že to legislatíva EÚ zakazuje!

TU zábery z českých fariem.

V roku 2016 sme preto vyzvali Európsky parlament a všetkých 28 európskych ministrov poľnohospodárstva, aby prijali legislatívu, ktorá ukončí chov králikov v klietkach!

Petíciu za ukončenie klietkových chovov králikov so 601 435 podpismi euroobčanov sme odovzdali odovzdali v Bruseli 17. mája 2016

Európsky parlament následne prijal uznesenie, že králiky dostanú samostatnú legislatívu na ochranu, vrátane zákazu klietok, ktoré by mal nahradiť tzv. parkový systém chovu (foto).

Zakázať klietky však treba pre všetky hospodárske zvieratá… Preto pokračujeme!

PODPÍŠ PETÍCIU TU

Ako pomôcť?

  • zdieľaj kampaň
  • podpíš petíciu
  • stiahni si logo kampane a použi ho kde chceš, aby si upozornil/a na tému
  • napíš nám na kampane.sz@gmail.com a pošleme ti nálepku KONIEC DOBY KLIETKOVEJ