POULIČNÉ MAČKY a ako s nimi spolunažívať

Odkiaľ sa vzali pouličné mačky?

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Na uliciach stretávame okrem domácich mačiek – tuláčok aj mačky, ktoré sa narodili na ulici alebo tam žijú celý život. Ulica je ich domovom, sú plaché a len málokedy vedia žiť spolu s človekom. Sú to tzv. ferálne mačky – potomkovia domácich mačiek, ktoré kedysi vyhodil človek a naučili sa žiť na vlastnú päsť.

Tvrdý život na ulici…

Túlavé mačky nehynú na starobu. Umierajú na choroby ako leukémia, mačací AIDS alebo rýchlo sa šíriace infekčné choroby a hlad. Často ich zrazí auto, zabije pes, otrávia krutí ľudia. Aj banálne problémy a zranenia im môžu spôsobovať veľké utrpenie a byť pre ne smrteľné. Ohrozené sú aj chlamydózou či toxoplazmózou, rôznymi bakteriálnymi ochoreniami a parazitmi.

Keď kŕmite, snažte sa zabezpečiť kastráciu

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Prikrmovaním zvyšujete schopnosť mačiek rozmnožovať sa. Je dokázané, že mačky sa rozmnožujú podľa životných podmienok. Môžu otehotnieť už vo veku 5 mesiacov a mať mladé 2-3x ročne. Populácia mačiek sa tak môže v rekordnom čase veľmi rozrásť. Kotnosť a starostlivosť o mladé sú pre mačacie matky veľmi náročné a viac než polovica mačiatok uhynie. Preto, ak mačičky prikrmujete, snažte sa zabezpečiť ich kastráciu a ošetrenie.

Pomoc pre pouličné mačky? Odchyt – kastrácia – očkovanie – návrat

Najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať a zaočkovať a vrátiť na pôvodné miesto – do ich rajónu, pretože to je ich domov.

Keď nájdete mačiatka? Nechytajte ich, vzdiaľte sa a počkajte

Veľmi pravdepodobne je ich mama na love a onedlho sa vráti a nakŕmi ich. Pamätajte, že mačku môže vaša prítomnosť odradiť od návratu k mláďatám, preto je vhodné odísť a vrátiť sa neskôr overiť si, či sú mačiatka naozaj osirelé. Až keď ste si istí, doneste ich do útulku.

Domáca či pouličná?

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Stratenú mačku domácu rozoznáte od ferálnej podľa toho, že býva na ľudí zvyknutá, je prítulná, môže mať obojok alebo čip. Všeobecne sa mačky rady túlajú, preto mačka, ktorú stretnete na ulici nemusí byť stratená a bezpečne sa vráti domov. Ak máte podozrenie, že ide o stratenú domácu mačku, je možné skontrolovať čip u najbližšieho veterinára, a následne ju vrátiť domov. Do útulku prijímame len zranené a choré mačky z Bratislavy, ktoré potrebujú nevyhnutné ošetrenie a liečbu. Hlásiť ich je potrebné na tel. MsP 159.

Ako regulovať populáciu pouličných mačiek

Najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať a zaočkovať a vrátiť na pôvodné miesto – do ich rajónu, pretože to je ich domov.

Odchyťte mačku a dajte ju vykastrovať

Ferálne mačky bývajú plaché. Kontakt pomôže nadviazať maškrta, dôveru pravidelné kŕmenie. Na dobrotu mačku odchytíte do prenosky a odveziete k veterinárovi. Jestvujú aj špeciálne odchytové klietky, kam na návnadu odchytíte aj veľmi plachú mačku. Poraďte sa s veterinárom alebo organizáciou na ochranu zvierat vo svojom okolí, ako postupovať. Odchytovú klietku môžu prísť nastaviť alebo vám ju zapožičajú.

Poproste o pomoc obec

Oslovte svoju obec a požiadajte o súčinnosť. Kastrácie sú vo svete najosvedčenejším spôsobom regulácie stavov pouličných zvierat. Podľa zákona má obec hľadať pre každé nezaopatrené zviera náhradnú starostlivosť. Obce a mestá môžu nadviazať spoluprácu s útulkami a veterinármi, ktorí budú zabezpečovať odchyt, kastrácie a očkovanie pouličných zvierat. Ak ste obyvateľom Bratislavy, žiadajte magistrát. Ferálne mačky v Bratislave odchytáva na základe zmluvy s magistrátom Sloboda zvierat. Ak máte vo svojom okolí ferálne mačky, podajte prosím žiadosť o odchyt na magistráte. Mačičky prídu odchytiť naši zamestnanci.

V roku 2021 realizuje Sloboda zvierat kastráciu ferálnych mačiek na základe získania grantu číslo 146/2021 od mestskej časti Bratislava Karlova Ves vo výške 850,00 eur. 

V roku 2020 realizovala Sloboda zvierat kastračný projekt mačiek z dotácie, ktorú získala na základe rozhodnutia starostky mestskej časti Bratislava-Karlova Ves. 

Čo hovorí legislatíva?

Zákazy kŕmenia nemajú oporu v zákone!

Mnohé obce vydávajú nariadenia zakazujúce kŕmiť pouličné zvieratá. Takéto všeobecné záväzné nariadenia sú však v rozpore s Ústavou SR a je potrebné požiadať o ich zrušenie napríklad podaním podnetu na protest prokurátora, ktorý má právomoc rozhodnúť o nezákonnosti takéhoto VZN. Viac o náleze ÚS.

Ak kŕmite, dôležité je vždy upratať misky a zvyšky krmiva a nijako neznečisťovať verejné priestranstvo. Vyzvite svoju obec, aby namiesto neúčinných zákazov kŕmenia začala realizovať kastračný program pouličných zvierat.

Pošlite mi, prosím, letáky

Naše infoletáky vám radi zašleme. Napíšte nám, prosím, mail na kampane.sz@gmail.com, nezabudnite uviesť celé meno a poštovú adresu.