POULIČNÉ MAČKY a ako s nimi spolunažívať

Odkiaľ sa vzali pouličné mačky?

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Na uliciach stretávame okrem domácich mačiek – tuláčok aj mačky, ktoré sa narodili na ulici alebo tam žijú celý život. Ulica je ich domovom, sú plaché a len málokedy vedia žiť spolu s človekom. Sú to tzv. ferálne mačky – potomkovia domácich mačiek, ktoré kedysi vyhodil človek a naučili sa žiť na vlastnú päsť.

Tvrdý život na ulici…

Túlavé mačky nehynú na starobu. Umierajú na choroby ako besnota, leukémia, mačací AIDS alebo rýchlo sa šíriace infekčné choroby a hlad. Často ich zrazí auto, zabije pes, otrávia krutí ľudia. Aj banálne problémy a zranenia im môžu spôsobovať veľké utrpenie a byť pre ne smrteľné. Ohrozené sú aj chlamydózou či toxoplazmózou, rôznymi bakteriálnymi ochoreniami a parazitmi.

Kŕmenie túlavých mačiek bez kastrácie situáciu zhoršuje

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Prikrmovaním zvyšujete schopnosť mačiek rozmnožovať sa. Je dokázané, že mačky sa rozmnožujú podľa životných podmienok. Môžu otehotnieť už vo veku 5 mesiacov a mať mladé 2-3x ročne. Populácia mačiek sa tak môže v rekordnom čase premnožiť do nepríjemných rozmerov. Kotnosť a starostlivosť o mladé sú pre ne veľmi náročné a viac než polovica mačiatok i tak uhynie. Ich prikrmovaním zasahujeme do ich prirodzenej rovnováhy a zhoršujeme ich utrpenie.

Pomoc pre pouličné mačky? Odchyt – kastrácia – očkovanie – návrat

Najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať a zaočkovať a vrátiť na pôvodné miesto – do ich rajónu, pretože to je ich domov.

Keď nájdete mačiatka? Nechytajte ich, vzdiaľte sa a počkajte

Veľmi pravdepodobne je ich mama na love a onedlho sa vráti a nakŕmi ich. Pamätajte, že mačku môže vaša prítomnosť odradiť od návratu k mláďatám, preto je vhodné odísť a vrátiť sa neskôr overiť si, či sú mačiatka naozaj osirelé. Až keď ste si istí, doneste ich do útulku.

Domáca či pouličná?

Peter Korček, www.peterkorcek.com

Stratenú mačku domácu rozoznáte od ferálnej podľa toho, že býva na ľudí zvyknutá, je prítulná, môže mať obojok alebo čip. Nájsť majiteľa je možné prečítaním čipu, preto ju zaneste k najbližšiemu veterinárovi. Ak sa čip a teda ani majiteľ nezistia, dovezte mačičku do útulku.

Ak nájdete mačiatka bez matky alebo dospelú mačku, ktorá potrebuje pomoc (zranená, stratená domáca mačka), je možné ich prijať a poskytnúť im veterinárne ošetrenie a starostlivosť v rámci útulku Bratislava – Polianky. Vzhľadom na obmedzené kapacitné možnosti našich výjazdových vozidiel, je potrebné zvieratá z iných regiónov (okrem Bratislavy) do útulku priviezť. Ďakujeme za pochopenie.

Ako regulovať populáciu pouličných mačiek

Najlepšie, čo môžete pre túlavé mačky spraviť, je odchytiť ich, nechať vykastrovať a zaočkovať a vrátiť na pôvodné miesto – do ich rajónu, pretože to je ich domov.

Odchyťte mačku a dajte ju vykastrovať

Ferálne mačky bývajú plaché. Kontakt pomôže nadviazať maškrta, dôveru pravidelné kŕmenie. Na dobrotu mačku odchytíte do prenosky a odveziete k veterinárovi. Jestvujú aj špeciálne odchytové klietky, kam na návnadu odchytíte aj veľmi plachú mačku. Poraďte sa s veterinárom alebo organizáciou na ochranu zvierat vo svojom okolí, ako postupovať. Odchytovú klietku môžu prísť nastaviť alebo vám ju zapožičajú.

Poproste o pomoc obec

Oslovte svoju obec a požiadajte o súčinnosť. Kastrácie sú vo svete najosvedčenejším spôsobom regulácie stavov pouličných zvierat. Podľa zákona má obec hľadať pre každé nezaopatrené zviera náhradnú starostlivosť. Obce a mestá môžu nadviazať spoluprácu s útulkami a veterinármi, ktorí budú zabezpečovať odchyt, kastrácie a očkovanie pouličných zvierat. Ak ste obyvateľom Bratislavy, žiadajte magistrát. Ferálne mačky v Bratislave odchytáva na základe zmluvy s magistrátom Sloboda zvierat. Ak máte vo svojom okolí ferálne mačky, podajte prosím žiadosť o odchyt na magistráte. Mačičky prídu odchytiť naši zamestnanci.

 

Čo hovorí legislatíva?

Zákazy kŕmenia nemajú oporu v zákone!

Mnohé obce vydávajú nariadenia zakazujúce kŕmiť mačky. Takéto nariadenie môže byť v rozpore s platnou legislatívou, pretože tá nie je jednoznačná. Platí však, že pokiaľ si hneď po nakŕmení mačiek upracete misky a zvyšky krmiva, a nijako neznečistíte verejné priestranstvo, nemôžu vám zakázať mačky prikrmovať. Pamätajte však, že kŕmenie túlavých mačiek bez ďalších opatrení na ich ochranu (kastrácia, očkovania), situáciu zhoršuje., pretože napomáha ich rozmnožovaniu sa.

Usmrcovanie pouličných mačiek je trestný čin

Zviera má právo usmrtiť jedine veterinár a to humánne – eutanáziou. Aj na to musia byť závažné dôvody, ktoré vymedzuje zákon (Zákon o veterinárnej starostlivosti, 39/2007, § 22). Topenie, trávenie, či bitie zvierat, ku ktorým sa uchyľujú mnohí ľudia, sú zakázané a ide o týranie zvierat! Nebojte sa takýchto ľudí ohlásiť polícii.

Pošlite mi, prosím, letáky

Naše infoletáky vám radi zašleme. Napíšte nám, prosím, mail na kampane.sz@gmail.com, nezabudnite uviesť celé meno a poštovú adresu.