STOP MNOŽITEĽOM

Kto sú množitelia, čo sú množiarne a prečo ich treba zastaviť?

Množitelia sú masoví producenti šteniatok (mačiatok alebo iných mláďat spoločenských zvierat). Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Preto šetria na zvieratách – rodičoch aj mláďatách. Nedoprajú im riadnu stravu, výbeh, ošetrenie, ani lásku, ktorá nič nestojí. Vyzerajú ako my, a len ťažko odhaliť, že chovajú veľa psov či mačiek v otrasných podmienkach – často u seba v byte, pivnici, garáži, kôlni, natlačené v tesných klietkach bez možnosti výbehu, riadnej stravy, hygieny, veterinárneho ošetrenia a socializácie.

Výsledkom sú choré šteniatka a mačiatka, slabé a zúbožené sučky, ktoré trápia ochorenia kože, kĺbov, preležaniny a atrofia svalstva, neliečené zápaly očí a uší – a následná slepota a hluchota, parazity, tráviace problémy, nádory, bolesti…

Množiarov je na Slovensku obrovské množstvo a podporujú ich všetci, čo si od nich kúpia šteniatko.

Možno ste to boli aj vy alebo vaši známi, a neviete o tom.

Drvivá väčšina lacných „čistokrvných“ šteniatok pochádza z takýchto zvieracích koncentrákov. Ľudia to netušia a kúpou takýchto šteniatok podporujú nekončený kolobeh utrpenia.

Bolesť, choroby, smrť…

Množiteľské sučky ani mláďatá nemajú skúsenosť s normálnym psím životom – nepoznajú spolunažívanie s človekom, voľný pohyb, hru či ľudské pohladenie. Kvôli obmedzenej a zlej skúsenosti s človekom bývajú ustráchané, apatické alebo agresívne. Sučky často absolvujú 2 aj 3 gravidity za rok bez adekvátnej starostlivosti, výživy a ošetrenia a podstupujú opakované a neodborné cisárske rezy. Preto sú skoro vyčerpané a keď chovateľom prestanú vynášať, nemilosrdne sa ich zbavujú – vyhodením za dedinu, do lesa či krutým usmrtením. Mláďatá trpia skorým odlúčením od matiek (často sú na predaj už vo veku 4 týždňov), keď ešte potrebujú materské mlieko, aby si vybudovali imunitu a kontakt s matkou kvôli učeniu a socializácii. Mláďatá odobraté priskoro si nesú psychické aj fyzické následky po celý život. Veľká časť je vážne chorých alebo uhynie.

Zasahujeme, ale bez vás to nezvládneme

Snažíme sa sučkám od pokútnych množiarov pomáhať. Ročne od množiarov bezotplatne prevezmeme stovky nepredajných šteniatok (podmienka – aj s matkou) a „vyrodených“ sučiek a nájdeme im domov cez projekt Liberty for Dogs, aby aspoň zvyšok života prežili dôstojne. Legislatíva však je slabá a vôľa štátnych orgánov veci riešiť často tiež. Stop množiarom môžete dať jedine VY: NEKUPUJTE od nich nikdy žiadne zvieratá, ani zo súcitu!
Prečítajte si viac v našej tlačovej správe.
Pamätaj, kúpou zvieraťa od množiteľa financuješ obrovské utrpenie zvierat.

Ako rozoznáte zviera od množiteľa?

Lacné psíky cez inzeráty na internete v skutočnosti nie sú čistokrvné a veľmi pravdepodobne pochádzajú od množiteľa. Aj keď psík vyzerá ako yorkshire alebo buldoček, ide o kríženca s nejasnou minulosťou, zdravím a povahou. Zárukou čistokrvnosti je len rodokmeň, ktorý potvrdzuje preukaz o pôvode (PP).

Množiteľ vás nepozve do chovného priestoru a neukáže vám v akých podmienkach žijú zvieratá. Nenechajte sa oklamať vykúpanou a vyčesanou sučkou a troma roztomilými šteniatkami v obývačke na vankúši. V pivnici, kôlni či garáži možno trpí 50 psíkov v otrasných podmienkach!


Množiteľ neodhalí svoju identitu – neprezradí vám svoju adresu často ani meno a navrhne stretnutie na neutrálnej pôde – pred obchodným centrom, na parkovisku, na benzínovej pumpe… Prinesie so sebou pár šteniatok na výber, matku vám neukáže.
Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka/ mačiatka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu. Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia (razštepy, displázie kĺbov, vrodenú slepotu či hluchotu a nežiaduce charakterové vlastnosti). Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život.

Prečo NIE šteniatko z internetu

Práve internet je ideálnym (a najčastejšie využívaným) priestorom na anonymný predaj šteniat a mačiat z množiarní, ročne sa prostredníctvom internetovej inzercie predajú desiatky tisíc zvierat z množiarní. Nedajte sa oklamať peknou fotkou vykúpanej čivavky na gauči. Lacný psík bez preukazu pôvodu (PP) pochádza z neľútostných podmienok množiarne – a teda trpel on i jeho zneužívaní rodičia.

Skutočne čistokrvný psík má vždy preukaz o pôvode (tzv. rodokmeň), stojí viac a chovateľ sa neskrýva za anonymný inzerát, ale odhalí svoju identitu, opakovane vás pozve na návštevu chovného miesta mláďat a ich matky. Každou kúpou lacného šteniatka vytvárate priestor pre ďalšie množenie a ďalšie utrpenie. Preto nekupujte šteniatko ani zo súcitu, začarovaný kruh bolesti tak bude pokračovať pre ďalšie sučky a ďalšie mláďatá.

Prečo útulkáč?

Nekupuj, adoptuj je zlaté pravidlo pre všetkých, čo chcú zvieratko – spoločníka a priateľa pre život.
Adopcia dáva druhú šancu zvieratám bez domova. Väčšina si už prežila zlú skúsenosť s ľuďmi, preto našu lásku a pozornosť veľmi potrebujú a náležite ocenia – útulkáči sú zväčša nenároční a vďační.
Adopciou uvoľníte v útulku miesto pre ďalšie zvieratko v núdzi.

Adopciou nedáte šancu ani peniaze množiteľovi. Peniaze, ktoré zaplatíte množiarovi budú financovať ďalšie utrpenie, peniaze ktoré dáte útulku pomôžu ďalšiemu zvieraťu.

Adopcia je dobrý skutok.

Ak potrebujete čistokrvné zvieratko konkrétneho plemena, kúpte si zviera s preukazom pôvodu od chovateľa z overenej stanice s dobrými referenciami. O tom, že je všetko v poriadku vás presvedčí aj osobná návšteva.

Ako rozoznáte čistokrvné zviera od chovateľa? Stojí viac. A oprávnene: chovateľ čistokrvných psov alebo mačiek dáva svojim zvieratám kvalitnú stravu, veterinárne ošetrenie, očkovania, odčervenie, dbá na zdravý fyzický, psychický a sociálny vývoj šteniatok i pohodu mamičky a umožňuje im prirodzené správanie, začlenenie do svorky, hru… Chovateľ všetky svoje zvieratá VŽDY označí mikročipom, ukáže vám chovný priestor, rodičov aj súrodencov šteniatka a odborne vám poradí. Šteniatko nepredáva skôr ako je zrelé na odlúčenie od matky – vo veku cca 8 týždňov. K zvieratku dostanete vždy preukaz o pôvode, pas a kúpnu zmluvu.

Slovensko vyvezie 100 tisíc mláďat

Slovenskí množiari neprodukujú len pre náš trh, ale aj za hranice. Ročne vyvezie Slovensko okolo 100 tisíc šteniat a mačiat na predaj do zahraničia, v EÚ nám patrí smutné prvenstvo. Veľa mláďat cestuje primladých, bez očkovaní, čipu, bez dokladov alebo s falošnými dokladmi, poskývaných pod sedadlami či v kufri auta, mnoho z nich náročnú cestu neprežije. „Nepodarky“, ktoré množiteľ nevie predať, končia v smetiakoch alebo ich usmrtí.. Pár zabavených čiernych transportov na hraniciach je len kvapka v mori. Prečítajte si viac v našej tlačovej správe.

Čo hovorí legislatíva?

Množitelia majú na Slovensku na ružiach ustlané. Jediné, čo v súčasnosti zákon ukladá každému, kto chová zvieratá za účelom ich predaja je „ohlásiť začatie, prerušenie a ukončenie činnosti „ (§37, odst.(1),pism.a), zákona 39/2007 Z.z.).Avšak ani to nedodržiavajú.

Veterinárny zákon 39/2007 umožňuje inšpektorom štátnej/regionálnej veterinárnej správy vykonať kontrolu (v prípade potreby v súčinnosti s políciou) všetkých zariadení, v ktorých sú držané zvieratá, preto kontrola zariadenia už nahláseného množiteľa je zo strany štátu možná. Napriek tomu, štátni inšpektori túto právomoc nevyužívajú. Prečo?

Vyhláška 123/2008 o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá síce určuje ako by mali vyzerať správne podmienky pre uspokojovanie potrieb zvierat a platí rovnako vaše zvieratko doma, v útulku/karanténnej stanici alebo u chovateľa, ktorý chce potomstvo predávať. Ak však nejestvuje povinnosť registrácie a oficiálna databáza chovných miest, komplikuje sa možnosť systematickej kontroly zariadení. Bez povinného čipovania nie je možné vytvoriť spoľahlivú evidenciu zvierat a ich majiteľov, ani serióznu databázu chovných miest. Zlyháva aj ľudský faktor, veterinárne správy porušovanie zákona nezriedka tolerujú.

Čo v legislatíve chýba?

Zariadenia nepodliehajú registrácii a evidencii, nemajú povinnosť viesť záznamy o druhoch a počtoch zvierat, o počte gravidít, vrhov a prírastku, o zdravotnom stave zvierat… Množiteľ nepotrebuje získať povolenie kompetentného orgánu (ŠVPS/RVPS), že má vhodné priestory a podmienky a odbornú spôsobilosť, ktoré budú zárukou správnej a odbornej starostlivosti o zdravie a welfare zvierat. Preto nie je možné mapovať počet a lokalitu zariadení, kontrolovať ichpodmienky, počet zvierat a ich zdravotný stav a pohodu ani zjednávať nápravu a sankcionovať.

Žiadame komplexné riešenie problematiky: zavedenie povinnosti trvalého označenia spoločenských zvierat mikročipom (ešte v mieste narodenia), riadnej evidencie zvierat a povinnosti registrácie všetkých chovov.

Čo žiadame do zákona?

  • Povinné čipovanie psov a mačiek do veku 4 týždňov (t.j. v mieste narodenia)
  • Dôsledná evidencia zvierat
  • Povinná registrácia a kontrola všetkých chovov za účelom rozmnožovania zvierat a predaja šteniat a mačiat a zriadenie národného registra chovných zariadení
  • Prepojenie národných registrov chovných zariadení na úrovni EÚ
  • Povinná registrácia každého chovu, v ktorom sa nachádza viac ako 5 zvierat.
  • Zákaz neplánovaného rozmnožovania (porušenie zákazu trestať pokutou)
  • Ministerstvom podporované/ vypracované kampane zamerané na osvetu v problematike výchovy a výcviku zvierat, kastrácií, čipovania.
  • Povinné zaradenie tém ochrany zvierat (výchova a starostlivosť o zviera, povinnosti majiteľov zvierat, čipovanie, kastrácie, útulky) do školských osnov ZŠ.

Svitá na lepšie časy?

Návrh spoločnej Európskej legislatívy (Animal Health Law), ktorá sa pripravuje už niekoľko rokov zahŕňa o.i. povinnú identifikáciu spoločenských zvierat mikročipom a tiež povinnú registráciu všetkých chovov. Podporili ho poslanci EP, členské štáty a Európska komisia a má zabezpečiť, že všetci chovatelia a predajcovia spoločenských zvierat (psy, mačky) budú musieť od r. 2020 povinne registrovať svoje chovy! Veľký úspech nadväzuje aj na dlhoročné snahy Eurogroup for Animals (Sloboda zvierat je jej členom).

Európskym parlamentom by mal byť zákon prijatý v druhom čítaní v júli a Európskou komisiou v septembri/ októbri 2015.

V EÚ žije v domácnostiach v súčasnosti 126 miliónov psov a mačiek a viac ako jedna tretina pochádza z nehumánnych ilegálnych chovov – t.j. neregistrované a teda nekontrolovateľné kompetentnými orgánmi (ŠVPS/RVPS) s nevhodnými podmienkami pre chov zvierat.

Prečítajte si viac v našej tlačovej správe.

Ako môžeš pomôcť?

Nekupuj, adoptuj! Kúpou zvierat podporuješ ďalšie množenie, napriek tomu, že na svete je veľa zvieratiek, ktoré hľadajú domov. Kúpou zvieraťa znižujeme šancu útulkáčov na domov.
Zdieľaj a šír informácie o krutých praktikách množiarskeho biznisu.
Rozdaj letáky vo svojom okolí, vyves ich na nástenku v škole, práci…
Napíš nám a my ti letáky bezplatne pošleme. Nezabudni uviesť celé meno a poštovú adresu.
Prosím, letáky rozdávaj osobne a adresne, nie do schránok, odkiaľ ich veľa ľudí rovno vyhadzuje ako nevyžiadanú reklamu.

Pomôž odhaliť množiteľa! Maj oči otvorené a nahlás množiteľa zo svojho okolia. Poskytni nám (kampane.sz@gmail.com) čo najviac informácií – presnú adresu a podmienky množiarne, skúsenosť, ktorú máš (kedy a ako sa to stalo), fotografie… Pomôžeš tak mnohým zvieratám!

Ak neuvedieš presnú adresu množiarne, nemáme možnosť požiadať RVPS o vykonanie kontroly podmienok chovu.

Píšeme inzertným portálom

Ročne množiarne na Slovensku vyprodukujú okolo 100-tisíc šteniat a mačiat. Zvieratá predajú načierno v zahraničí aj na domácom trhu – prostredníctvom internetovej iznercie.
Začiatkom júla 2015 sme preto oslovili 50 internetových inzertných serverov, ktoré vo svojej ponuke sprostredkúvajú aj predaj zvierat, aby sa zapojili do nášho projektu Stránka, ktorá chráni zvieratá. Cieľom je stiahnuť šteniatka a mačiatka z inzertnej ponuky.
Máloktorý prevádzkovateľ, rovnako záujemca o zviera vie, z akých zúfalých podmienok väčšina zvieratá pochádzajú. Veríme, že osveta otvorí dvere nie len poznaniu a súcitu, ale i spolupráci.

Podporte celoeurópsku kampaň Protect Our Pets!

Petícia bola ukončená, odovzdali sme ju Európskej komisii.

Protect Our Pets je celoeurópska iniciatíva vytvorená organizáciou Eurogroup 4 Animalsna zastavenie čierneho obchodu so spoločenskými a exotickými zvieratami.

Pridajte sa! Vyplňťe svoje údaje a pošlite aj Vy list členom Európskeho parlamentu. Ukážte, že osud zvierat Vám nie je ľahostajný a problém je treba riešiť hneď!

Ku kampani je pripravené aj pilotné video a pozrieť si môžte aj zábery, na ktorých uvidíte ako žijú zvieratá u množiteľov.