STOP MNOŽITEĽOM

Prieskum agentúry FOCUS

Koncom minulého roka sme sa prostredníctvom agentúry Focus spýtali občanov Slovenska, či súhlasia so sprísnením zákonov pri inzercii zvierat a nakoľko je dôležité overovať podmienky chovu, z ktorého pochádzajú.

Zlepšenie aktuálnej legislatívy žiada 52,5 % občanov a skôr súhlasí 28,9 %.
Za rovnako dôležité považujú aj to, z akých chovných podmienok zvieratá pochádzajú. Aj tu rozhodne súhlasí 52,1 % a skôr súhlasí 30,2 % opýtaných. Celý výsledok prieskumu agentúry FOCUS nájdete TU.

Pomôž nám k zmene svojim podpisom. Výzva nižšie.

 

 

Na Slovensku sa rodí extrémne množstvo spoločenských zvierat len za účelom predaja. Nie sú domácimi miláčikmi, akoby sa na prvý pohľad z textu inzerátu mohlo zdať. Mláďatá, rovnako aj ich rodičia, žijú v špine, v tme, bez vľúdneho ľudského dotyku. Taká je realita anonymných inzerátov, najmä tých s ponukou šteniat či mačiat bez preukazu pôvodu.

Čo môže znamenať lacné a rýchlo dostupné šteniatko na inzertnom portáli? Pozor! Video nie je vhodné pre slabšie povahy. 

Náš útulok príjme ročne stovky chorých psov, ktoré doslúžili množiarom. Trpia vrodenými deformitami kĺbov, nádorovými ochoreniami, chronickými zápalmi kože, očí a rezných rán po neodborných cisárskych rezoch. Náklady na liečbu sú vysoké a umiestnenie zvieraťa do rodiny náročné. 

 

Za uplynulý rok sme prijali do útulku 300 zvierat od množiteľov. Náklady na operácie, liečbu a špecifickú starostlivosť, presiahli sumu 38 000 eur.

MNOŽIARI, VÝKUPCOVIA, KUPUJÚCI. Napriek tomu, že naša legislatíva zakazuje propagovať násilie alebo navádzať na protiprávne konanie, priestor pre ponuku spoločenských zvierat v informačných médiách zostáva neobmedzený. Dosť bolo anonymných inzerátov! Podpíš výzvu ešte DNES.

 

Svojim podpisom sa pripájam k výzve za zákaz inzercie spoločenských zvierat prostredníctvom informačných médií s výnimkou ponuky zvierat: 

– z útulkov a karanténnych staníc registrovaných na Štátnej veterinárnej správe SR,
– občianskymi združeniami, ktorých agendou je priama záchrana zvierat v núdzi a sú registrované na Ministerstve vnútra SR,
– chovateľskými organizáciami čistokrvných plemien s preukazom pôvodu,
– fyzickými osobami, s cieľom darovať zviera do náhradnej starostlivosti: psy a mačky musia byť staršie ako 6 mesiacov, mať prerezaný trvalý chrup a byť vo vlastníctve dotknutej FO v centrálnom registri spoločenských zvierat najmenej po dobu štyroch mesiacov.

Podpisom výzvy, osobitne apelujem na inzertné portály, aby dôsledne kontrolovali
a posudzovali obsah inzercie každého zvieraťa vyžiadaním
:
– osobných údajov spolu s kópiou identifikačného dokladu inzerenta,
– dokumentu o registrácii spoločenského zvieraťa, chovu či organizácie,
– čestného prehlásenia o pravdivosti poskytnutých údajov a preukázaní dobrých životných podmienok inzerovanému zvieraťu.


Ďakujeme! Pošli túto výzvu ďalej

 

Kto sú množitelia, čo sú množiarne a prečo ich treba zastaviť?

Množitelia sú masoví producenti šteniatok (mačiatok alebo iných mláďat spoločenských zvierat). Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Preto šetria na zvieratách – rodičoch aj mláďatách. Nedoprajú im riadnu stravu, výbeh, ošetrenie, ani lásku, ktorá nič nestojí. Vyzerajú ako my, a len ťažko odhaliť, že chovajú veľa psov či mačiek v otrasných podmienkach – často u seba v byte, pivnici, garáži, kôlni, natlačené v tesných klietkach bez možnosti výbehu, riadnej stravy, hygieny, veterinárneho ošetrenia a socializácie.

Výsledkom sú choré šteniatka a mačiatka, slabé a zúbožené sučky, ktoré trápia ochorenia kože, kĺbov, preležaniny a atrofia svalstva, neliečené zápaly očí a uší – a následná slepota a hluchota, parazity, tráviace problémy, nádory, bolesti…

Množiarov je na Slovensku obrovské množstvo a podporujú ich všetci, čo si od nich kúpia šteniatko.

Možno ste to boli aj vy alebo vaši známi, a neviete o tom.

Drvivá väčšina lacných „čistokrvných“ šteniatok pochádza z takýchto zvieracích koncentrákov. Ľudia to netušia a kúpou takýchto šteniatok podporujú nekončený kolobeh utrpenia.

Bolesť, choroby, smrť…

Množiteľské sučky ani mláďatá nemajú skúsenosť s normálnym psím životom – nepoznajú spolunažívanie s človekom, voľný pohyb, hru či ľudské pohladenie. Kvôli obmedzenej a zlej skúsenosti s človekom bývajú ustráchané, apatické alebo agresívne. Sučky často absolvujú 2 aj 3 gravidity za rok bez adekvátnej starostlivosti, výživy a ošetrenia a podstupujú opakované a neodborné cisárske rezy. Preto sú skoro vyčerpané a keď chovateľom prestanú vynášať, nemilosrdne sa ich zbavujú – vyhodením za dedinu, do lesa či krutým usmrtením. Mláďatá trpia skorým odlúčením od matiek (často sú na predaj už vo veku 4 týždňov), keď ešte potrebujú materské mlieko, aby si vybudovali imunitu a kontakt s matkou kvôli učeniu a socializácii. Mláďatá odobraté priskoro si nesú psychické aj fyzické následky po celý život. Veľká časť je vážne chorých alebo uhynie.

Zasahujeme, ale bez vás to nezvládneme

Snažíme sa sučkám od pokútnych množiarov pomáhať. Ročne od množiarov bezotplatne prevezmeme stovky nepredajných šteniatok (podmienka – aj s matkou) a „vyrodených“ sučiek a nájdeme im domov cez projekt Liberty for Dogs, aby aspoň zvyšok života prežili dôstojne. Legislatíva však je slabá a vôľa štátnych orgánov veci riešiť často tiež. Stop množiarom môžete dať jedine VY: NEKUPUJTE od nich nikdy žiadne zvieratá, ani zo súcitu!
Prečítajte si viac v našej tlačovej správe.
Pamätaj, kúpou zvieraťa od množiteľa financuješ obrovské utrpenie zvierat.

Ako rozoznáte zviera od množiteľa?

Lacné psíky cez inzeráty na internete v skutočnosti nie sú čistokrvné a veľmi pravdepodobne pochádzajú od množiteľa. Aj keď psík vyzerá ako yorkshire alebo buldoček, ide o kríženca s nejasnou minulosťou, zdravím a povahou. Zárukou čistokrvnosti je len rodokmeň, ktorý potvrdzuje preukaz o pôvode (PP).

Množiteľ vás nepozve do chovného priestoru a neukáže vám v akých podmienkach žijú zvieratá. Nenechajte sa oklamať vykúpanou a vyčesanou sučkou a troma roztomilými šteniatkami v obývačke na vankúši. V pivnici, kôlni či garáži možno trpí 50 psíkov v otrasných podmienkach!


Množiteľ neodhalí svoju identitu – neprezradí vám svoju adresu často ani meno a navrhne stretnutie na neutrálnej pôde – pred obchodným centrom, na parkovisku, na benzínovej pumpe… Prinesie so sebou pár šteniatok na výber, matku vám neukáže.
Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka/ mačiatka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu. Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia (razštepy, displázie kĺbov, vrodenú slepotu či hluchotu a nežiaduce charakterové vlastnosti). Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život.

Prečo NIE šteniatko z internetu

Práve internet je ideálnym (a najčastejšie využívaným) priestorom na anonymný predaj šteniat a mačiat z množiarní, ročne sa prostredníctvom internetovej inzercie predajú desiatky tisíc zvierat z množiarní. Nedajte sa oklamať peknou fotkou vykúpanej čivavky na gauči. Lacný psík bez preukazu pôvodu (PP) pochádza z neľútostných podmienok množiarne – a teda trpel on i jeho zneužívaní rodičia.

Skutočne čistokrvný psík má vždy preukaz o pôvode (tzv. rodokmeň), stojí viac a chovateľ sa neskrýva za anonymný inzerát, ale odhalí svoju identitu, opakovane vás pozve na návštevu chovného miesta mláďat a ich matky. Každou kúpou lacného šteniatka vytvárate priestor pre ďalšie množenie a ďalšie utrpenie. Preto nekupujte šteniatko ani zo súcitu, začarovaný kruh bolesti tak bude pokračovať pre ďalšie sučky a ďalšie mláďatá.

Prečo útulkáč?

Nekupuj, adoptuj je zlaté pravidlo pre všetkých, čo chcú zvieratko – spoločníka a priateľa pre život.
Adopcia dáva druhú šancu zvieratám bez domova. Väčšina si už prežila zlú skúsenosť s ľuďmi, preto našu lásku a pozornosť veľmi potrebujú a náležite ocenia – útulkáči sú zväčša nenároční a vďační.
Adopciou uvoľníte v útulku miesto pre ďalšie zvieratko v núdzi.

Adopciou nedáte šancu ani peniaze množiteľovi. Peniaze, ktoré zaplatíte množiarovi budú financovať ďalšie utrpenie, peniaze ktoré dáte útulku pomôžu ďalšiemu zvieraťu.

Adopcia je dobrý skutok.

Ak potrebujete čistokrvné zvieratko konkrétneho plemena, kúpte si zviera s preukazom pôvodu od chovateľa z overenej stanice s dobrými referenciami. O tom, že je všetko v poriadku vás presvedčí aj osobná návšteva.

Ako rozoznáte čistokrvné zviera od chovateľa? Stojí viac. A oprávnene: chovateľ čistokrvných psov alebo mačiek dáva svojim zvieratám kvalitnú stravu, veterinárne ošetrenie, očkovania, odčervenie, dbá na zdravý fyzický, psychický a sociálny vývoj šteniatok i pohodu mamičky a umožňuje im prirodzené správanie, začlenenie do svorky, hru… Chovateľ všetky svoje zvieratá VŽDY označí mikročipom, ukáže vám chovný priestor, rodičov aj súrodencov šteniatka a odborne vám poradí. Šteniatko nepredáva skôr ako je zrelé na odlúčenie od matky – vo veku cca 8 týždňov. K zvieratku dostanete vždy preukaz o pôvode, pas a kúpnu zmluvu.

Slovensko vyvezie 100 tisíc mláďat

Slovenskí množiari neprodukujú len pre náš trh, ale aj za hranice. Ročne vyvezie Slovensko okolo 100 tisíc šteniat a mačiat na predaj do zahraničia, v EÚ nám patrí smutné prvenstvo. Veľa mláďat cestuje primladých, bez očkovaní, čipu, bez dokladov alebo s falošnými dokladmi, poskývaných pod sedadlami či v kufri auta, mnoho z nich náročnú cestu neprežije. „Nepodarky“, ktoré množiteľ nevie predať, končia v smetiakoch alebo ich usmrtí.. Pár zabavených čiernych transportov na hraniciach je len kvapka v mori. Prečítajte si viac v našej tlačovej správe.

Ako môžeš pomôcť?

Nekupuj, adoptuj! Kúpou zvierat podporuješ ďalšie množenie, napriek tomu, že na svete je veľa zvieratiek, ktoré hľadajú domov. Kúpou zvieraťa znižujeme šancu útulkáčov na domov.
Zdieľaj a šír informácie o krutých praktikách množiarskeho biznisu.
Rozdaj letáky vo svojom okolí, vyves ich na nástenku v škole, práci…
Napíš nám a my ti letáky bezplatne pošleme. Nezabudni uviesť celé meno a poštovú adresu.
Prosím, letáky rozdávaj osobne a adresne, nie do schránok, odkiaľ ich veľa ľudí rovno vyhadzuje ako nevyžiadanú reklamu.

Pomôž odhaliť množiteľa! Maj oči otvorené a nahlás množiteľa zo svojho okolia. Poskytni nám (kampane.sz@gmail.com) čo najviac informácií – presnú adresu a podmienky množiarne, skúsenosť, ktorú máš (kedy a ako sa to stalo), fotografie… Pomôžeš tak mnohým zvieratám!

Ak neuvedieš presnú adresu množiarne, nemáme možnosť požiadať RVPS o vykonanie kontroly podmienok chovu.

Píšeme inzertným portálom

Ročne množiarne na Slovensku vyprodukujú okolo 100-tisíc šteniat a mačiat. Zvieratá predajú načierno v zahraničí aj na domácom trhu – prostredníctvom internetovej iznercie.
Začiatkom júla 2015 sme preto oslovili 50 internetových inzertných serverov, ktoré vo svojej ponuke sprostredkúvajú aj predaj zvierat, aby sa zapojili do nášho projektu Stránka, ktorá chráni zvieratá. Cieľom je stiahnuť šteniatka a mačiatka z inzertnej ponuky.
Máloktorý prevádzkovateľ, rovnako záujemca o zviera vie, z akých zúfalých podmienok väčšina zvieratá pochádzajú. Veríme, že osveta otvorí dvere nie len poznaniu a súcitu, ale i spolupráci.

Podporte celoeurópsku kampaň Protect Our Pets!

Petícia bola ukončená, odovzdali sme ju Európskej komisii.

Protect Our Pets je celoeurópska iniciatíva vytvorená organizáciou Eurogroup 4 Animalsna zastavenie čierneho obchodu so spoločenskými a exotickými zvieratami.

Pridajte sa! Vyplňťe svoje údaje a pošlite aj Vy list členom Európskeho parlamentu. Ukážte, že osud zvierat Vám nie je ľahostajný a problém je treba riešiť hneď!

Ku kampani je pripravené aj pilotné video a pozrieť si môžte aj zábery, na ktorých uvidíte ako žijú zvieratá u množiteľov.